Продължете към съдържанието

Пословици и поговорки на турски език

Поговорката е фолклорен жанр в литературата, който е част от народното творчество, заедно с пословиците, песните, приказките и гатанките. Поговорката често не е представена със завършено изречение, в него може да липсва сказуемо, но това изречение съдържа извод, доказан от житейския опит на хората.

Пословицата, за разлика от поговорката представя всеизвестен факт чрез завършено изречение, чийто смисъл става ясен дори и извън съответен контекст. Пословиците са популярни през всички исторически периоди и при всички народи и култури.  Те съдържат своята „мъдра поука“, която се предава през вековете.

Тук ще се запознаете със 100 от най-популярните поговорки и пословици в турския език, с превод на български език на турските пословици и поговорки, както и с тяхното значение и обяснение на ситуации, към които те могат да бъдат отнесени. Част от пословиците и поговорките на турски език имат и своите точни еквиваленти на български език.

  1. Aç aman bilmez, çocuk zaman bilmez. „Гладният не знае време, детето не знае час.“

Значение:
Поговорката показва, че хората, които изпитват нужда или не са наясно с определени неща, често не обръщат внимание на времето или обстоятелствата. Гладният човек е съсредоточен върху задоволяването на нуждите си и не мисли за времето, а детето няма опита и съзнанието за времето и последиците от действията си.
Това също може да се тълкува като метафора за невъзможността на някои хора да възприемат реалността или да се ориентират в нея, ако нямат необходимия опит или нужди.
Подобна българска поговорка:
„Гладният човек не мисли за времето.“

2. Adı çıktı dokuza, inmez artık sekize. „Като му излезе име на девет, не пада вече на осем.“

Значение:
Ако някой веднъж получи определена репутация (независимо дали е добра или лоша), много трудно може да я промени.
Хората запомнят и повтарят мненията си за другите, дори ако те вече не са актуални.
Често се използва за някой, който е заклеймен несправедливо или е добил известност, която трудно може да бъде променена.
Подобна българска поговорка: „Лошата слава се лепи като катран.“

За да продължите да четете, Ви е необходим активен абонамент. Ако вече имате абонамент, може да влезете в профила си и да продължите да четете. Ако желаете да се абонирате, може да попълните заявката за абонамент.

Вход за абонати