Продължете към съдържанието

Препинателни знаци/Noktalama işaretleri – Упражнения

 1. Поставете правилните препинателни знаци на празните места в изреченията.

 

 1. İkizlerin nereye kaybolduğunu düşünmeye kalmadan mutfaktan gelen şangırtıyla irkildi () Mutfağa koştuğunda bir de ne görsün () İki çift suçlu göz kendisine bakmıyor mu ()
 2. Rilke, şunları söylüyor o mektupta () “Yalnız olmak iyidir () çünkü yalnız yaşamak zordur ()”
 3. Henry Ford () “Fabrikalarımı, makinelerimi tahrip edin () fakat adamlarımı bana bırakın ()” demiş.
 4. Yahya Kemal () iki şeyin düşünmektedir () Birincisi, Batı’nın kendi edebiyatı için yaptıkları () ikincisi de bizim kendi edebiyatımız için yaptıklarımız ()
 5. İnsan bir yazını burada geçirse () yalnız müzik dinlese () yalnız bu yankılı havayı koklasa ()
 6. Kıpçak Türkçesi’ne ait metinler, üç başlıkta toplanabilir () Klasik edebiyat eserleri () sözcük ve gramerler () diplomatik yazışmalar ()
 7. () Birkaç akşam burada kalacağız () () dedi. Askerler () köy evlerinde rahat edemiyormuş.
 8. Porselenin ressamları var () çırak () usta yetiştiren okulları da var()
 9. Hiç konuşmadan yürüdü kemancı () Kırık kalbini () umutlarını peşinden sürüklüyordu () gölgesi bile hüzünle gidiyordu yanı sıra ()
 10. Bir öykünün () şiirin () romanın sözcüklerini aylarca arayabilirsiniz () cümleyi biçimlendirmek için çok uğraşabilirisiniz.
 11. Gerçek şiir, bir doğa yemişidir () Duyar duymaz hemen kulakla işitilen ve yüksek sesle okunur okunmaz boğazla () solukla  () bütün vücutla daha iyi duyulan şeydir ()
 12. Dünya şiiri artık eskisi gibi değil () şiir artık çok boyutlu () yani eski şiirleri okumak sıkıcı () İyi bir şiir elinden geldiğince anlamdan uzaklaşmalı () kendi haline bırakılmalı şiir.
 13. Eskiden beri söylenir () “Bizim şiirimiz halk şiiridir ()” Ama daima bunun aksine eser verilir () söylenenler gerçekleşmez.
 14. Bir kitap okuyan insan, eski insan değildir () artık o başka türlü duyar () başka türlü görür () başka türlü düşünür.
 15. Atatürk () Türk milletine sonsuza de yaşayacak bir armağan bırakmış () Cumhuriyet ()

За да продължите да четете, Ви е необходим активен абонамент. Ако вече имате абонамент, може да влезете в профила си и да продължите да четете. Ако желаете да се абонирате, може да попълните заявката за абонамент.

Вход за абонати