Прилагателното име е част на речта, която означава признак, качество или свойство на предмет или лице и обикновено е определение на съществително име и стои пред него. Прилагателните имена в турския език не се изменят по род и число. Според вида и обхвата на предмета или явлението, което назовават, съществителните имена се разделят на различни групи.
- Особености на прилагателните имена в турския език (Sıfatların özellikleri)
- Прилагателни имена според структурата им (Yapıları bakımından sıfatlar)
- Прилагателни имена според значението им (Anlamları bakımından sıfatlar)
Особености на прилагателните имена в турския език (Sıfatların özellikleri)
- Обикновено в изречението на турски език прилагателните имена се намират пред съществителното име, за което се отнасят.
- Когато прилагателното име изпълнява роля на сказуемо с помощта на спомагателен глагол, то стои след съществителното име в изречението.
- Прилагателните имена могат да претърпят пълно или частично удвояване – редупликация, с цел да се увеличи емоционалната сила на думата или изказа
- Словосъчетание състоящо се от прилагателно име и съществително име се нарича прилагателно словосъчетание.
Прилагателни имена според структурата им (Yapıları bakımından sıfatlar)
Прости прилагателни имена (Basit sıfatlar)
Простите прилагателни имена в турския език се състоят само от един корен. Такива имена са kısa, dar, kırmızı, ak, kara vs.
Производни прилагателни имена (Türemiş sıfatlar)
Производните прилагателни имена в турския език са образувани с помощта на наставки, които се присъединяват към съществителни имена, прилагателни имена, числителни имена или глаголи. Такива имена са yaşlı (от съществително име), yorgun (от глагол) и др. Най-често производните прилагателни имена в турския език са образувани със следните наставки:
- Наставка „-lI“ – şekerli, boyalı, ünlü и др.
- Наставка „-sIz“ – şekersiz, sessiz, görgüsüz и др.
- Наставка „-CI“ – çiçekçi, şakacı, kurucu и др.
- Наставка „-lIk“ – kiralık, günlük, satalık и др.
- Наставка „-IK“ – dilik, bozuk, turşuluk и др.
- Наставка „-gIn“ – kızgın, durgun, kırgın и др.
- Наставка „-GAn“ – saldırgan, konuşkan, dövüşken и др.
- Наставка „-sAl“ – kutsal, fiziksel и др.
- Наставка „-cil“ – bencil, evcil, ölümcül и др.
- Наставка „-ki“ – odadaki, bahçedeki и др.
Сложни прилагателни имена (Bileşik sıfatlar)
Сложните прилагателни имена в турския език са образувани от комбинации на две думи – parlak saçlı, canciğer, açıkgöz и др. Според начина на изписването си сложните прилагателни имена се разделят на два вида:
Сляти сложни прилагателни имена (Bitişik bileşik sıfatlar)
Слятите сложни прилагателни имена в турския език се образуват от сливането на две думи, при което новополученото прилагателно име има един нов смисъл, например: kahverengi, iriyarı, vurdumduymaz и др.
Разделни сложни прилагателни имена (Bitişmemiş bileşik sıfatlar)
Разделните сложни прилагателни имена в турския език се образуват от две думи, които се изписват разделно, като в тази комбинация всяка дума запазва собствения си смисъл, например: kırmızı şapkalı, yıkık duvarlı, kırık dökük и др.
Прилагателни имена според значението им (Anlamları bakımından sıfatlar)
Качествени прилагателни имена (Niteleme Sıfatları)
Означават признак, качество, особеност или характеристика на предмет – цвят, размер, форма, вкус, големина. Те отговарят на въпроса „Nasıl”? и могат да се сравняват.
- güzel – красив
- çok güzel – много красив
- en güzel – най-красив
За да продължите да четете, Ви е необходим активен абонамент. Ако вече имате абонамент, може да влезете в профила си и да продължите да четете. Ако желаете да се абонирате, може да попълните заявката за абонамент.