Влюбих се в този град в момента, в който го видях за първи път: приятелски настроените хора, жизнената атмосфера, вкусната храна, интересната история и култура наистина превръщат посещението в Истанбул в незабравимо изживяване. Очарованието и суматохата се съчетават идеално в този град с многовековна история. От старите многоцветни базари до най-новите модели блестящи автомобили; от рибарите на брега на морето до искрящите витрини на луксозни марки – в Истанбул има всичко и всички са добре дошли. Тук всеки турист може да намери своето собствено късче от дома. Но както във всеки голям град, така и в Истанбул може да станате жертва на „измама“. Ето какво не трябва да правите в Истанбул и как да опознаете местните правила.
- Не купувайте симити от улични колички
Апетитният симит (турски геврек), поръсен със сусамово семе, е един от символите на Истанбул, така, както Синята джамия или турската чашка за чай с форма на лале. Лесно ще откриете симити по улиците на града, почти на всяка крачка търговци с яркочервени колички ги продават за 1 лира всеки.
Не всички обаче знаят, че местните никога не купуват симити от колички на улицата. Рано сутринта отиват в някоя от многобройните пекарни, където симитите се продават направо от фурната. Всеки жител на Турция ще ви каже, че известният симит се превръща в „камък“ и вече е почти неядлив час след изпичането му. Така че нито един жител на Истанбул няма да си позволи да си купи симит от уличен продавач, дори само за лира.
2. Не пипайте паднали четки за почистване на обувки на улицата
В района на моста Галата, умишлено „чистатите на обувки“ оставят четките си за почистване на обувки по тесните и прашни улици. Забелязвайки ги, туристите вдигат четките или повикват чистачите на обувки. В знак на благодарност почистващите обувки предлагат да почистят обувките на туриста, който е намерил четката и ето къде започва измамата. Това почистване ще ви струва прилична сума – от 50 лири. Позовавайки се на езиковата бариера, почистващите обувки агресивно изискват за им заплатие извършенотоот тях „лъсване“ на вашите обувки. Така че, ако видите четка, заобиколете я, усмихнете се и продължете по пътя си с чиста съвест.
3. Не консумирайте сок от нар през лятото
Нарът също е разпознаваем символ на града. Ще намерите керамични предмети с формата на нар почти във всяко градско кафене. Нарът обаче е сезонен плод. Този сочен плод запълва градските пазари само през септември и октомври и си струва да пиете сок от нар точно през тези месеци. Това ще ви струва не повече от 8 лири за голяма чаша. През останалите месеци от годината туристите със сигурност няма да пият пресен сок, а по-скоро някакъв вид концентрат. Освен това цената на напитката ще бъде много по-висока, отколкото през есента.
4. Не се чувствайте длъжни да оставите бакшиш
За изненада на повечето хора в Истанбул не се изискват задължително бакшиши. Най – често собствениците на местни заведения са семейства и всички печалби отиват на едно място – в семейството. Бакшишът не е от полза, ако на вашата маса сервира братът на собственика. Разбира се, има и изключения: например 10% такса за обслужване вече е включена в сметката в някои ресторанти в Стария град. Разгледайте внимателно сметката: добавената сума е посочена в колоната „услуга“. На всички други места, включително такситата, не се изисква задължително да оставяте бакшиш.
5. Не се „гощавайте“ в Стария град
Както всеки град с впечатляваща история, Истанбул има Стар град с множество исторически паметници. Тук са разположени хотели, хамами (турски бани), базари и ресторанти. Въпреки това, храненето в Стария град се счита за не така добър избор. Ресторантите са със завишени цени, не са често посещавани и според мнението на самите турци не са блестящ пример за кулинарно майсторство. Например кебапът в Стария град, популярно туристическо място, ще струва 70-100 турски лири на порция, докато това ястие може да бъде намерено на площад Таксим за по-малко от 50 лири. Когато решите да хапнете, изберете места, далеч от площад Султанахмет – Бейоглу или Бешикташ .
6. Не отказвайте чай, когато ви се предлага
Турският чай и чаените комплекти са първите неща, които ви идват на ум, когато се замислите какво да занесете вкъщи като подарък от Турция. В Турция най-популярната черта на гостоприемство е сервирането на турски чай. На туристите може да изглежда, че чаят се предлага просто в името на приличието и затова може да бъде отказан. За всеки турчин обаче такъв отказ е близък до лична обида. Пиенето на чай заедно означава продължаване на разговора и показва добро отношение. Пиейки чай, вие показвате, че познавате и уважавате местните обичаи.
7. Не отказвайте да се пазарите
В Турция „пазаренето“ в голяма степен наподобява театрално представление. Истанбулските търговци имат добро отношение към туристите – обичат клиентите, а самите туристи разбира се искат да донесат колкото се може повече подаръци у дома. Да се пазарите според правилата на Истанбул е като да бъдете флиртуващи любовници: заявката ви за по-ниска цена показва вашата пристрастност към конкретен продавач и неговия продукт. Гледайте на пазаренето като на игра, която се играе по определени правила: продавачът посочва цената, предлагате половината от сумата, той хвърля ръце нагоре във въздуха, кимате тъжно с глава, докато се оплаквате от високите цени и се отправяте към изхода. Отстъпка е гарантирана след изиграване на тази „сценка“. Според турските правила на тази игра и двете страни са щастливи: купувачът е щастлив, защото е спестил пари, а продавачът е щастлив, защото е намерил дом за стоките си.
Въпрос на чест е за всеки жител на Истанбул да покаже града си в най-добрата светлина. Не бъдете много срамежливи, за да попитате местните за съвет: къде да намерите добро място за хранене, кои са най-хубавите плодове за закупуване или дали цената на определен хранителен продукт или сувенир е висока.
Потопете се в атмосферата на Истанбул и ще сте сигурни, че ще прекарате отлично и ще се върнете у дома с най-приятните спомени от този невероятен град.