- Българската църква „Свети Стефан“ / Sveti Stefan Bulgar Kilisesi
Една от първите сглобяеми сгради
Известна още като Българската желязна църква, тя е изработена от сглобяеми чугунени елементи в неоготически стил през 1898 г. Църквата е дело на арменския архитект Овсеп Азнавур и заема важно място в историята на световната архитектура. Църквата принадлежи на българското малцинство в Истанбул.
- Католическата църква Свети Антоан / Saint Antoine Katolik Kilisesi
Най – посещавана за Великден и Коледа
Това е най-голямата католическа църква в Истанбул, построена през 1725 г. от италианския архитект Джулио Монгери в Истанбул от стоманобетон в италиански неоготичен стил. Църквата се управлява от италиански монаси.
- Арменската църква Сурп Асвадзадзин (Мериемана) / Beşiktaş Meryemana Kilisesi
Скрит купол под покрива
Църквата е постоена от Гарабет Амира Балян през 1838 г. и е едно от редките куполни архитектурни произведения по времето, когато сградите с купол били забранени, поради което и купулът на църквата е вграден така, че да не се вижда от вън, а вътрешните стени са украсени със стенописи.
- Църквата на Арменската патриаршия / Ermeni Patrikhane Kilisesi
Катедрала от 1641г.
Църквата на Арменската патриаршия Сурп Асдвадзадзин (Дева Мария) е основната църква на истанбулските арменци и е патриархалната катедрала от 1641г.
- Православната църква в Антакия / Antakya Ortodoks Kilisesi
Вторият център на Християнството
Църквата е възстановена от руски инженери след земетресението през 1872 година, със закрита площ от 1000 квадратни метра. Има кладенец за кръщение, изработен от античен камък, водата от който се влива в гробището на свещениците под църквата.
- Арменска църква Света Троица/ Üç Horon Ermeni Kilisesi
Подписът на Балян отново
Създадена през 1503г., църквата е изпепелена през 1810 г. и отново построена и отворена за поклонение през 1838 г. Огромни градини опасват църковната сграда на площ от 1042 кв. м., а в двора и има училище, построено през 1846 година.
- Гръцка православна църква Ая Йорги/ Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi
Престолът на патриарха датира от V век
Построена през 1614 г. църквата пази светите мощи на християнството в ребърни ковчези , а престолът, на който седи патриарха, датира от V век.
- Гръцка православна църква Ая Триада / Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi
Съвременна интерпретация на Византия
Църквата е синтез на византийска и модерна архитектура с две кръстовидни кули и елегантен купол, открита за поклонение на 14 септември 1880 г., а 12-те прозорци в купола са архитектурен знак, отнасящ се до 12 апостоли.
- Халдейската църква „Мар Петюн“/ Mar Petyun Keldani Kilisesi
10 места за поклонение на 10 семейства
Това е една от двете понастоящем действащи православни църкви в Диарбекир. Смята се, че е построена през 17 век от халдейците, които са една от първите общности, приели християнството. Малката църква в Диарбекир може да побере само десет семейства.
- Манастирът Дейрулзафаран / Deyrulzafaran Manastiri Kilisesi
Два олтара – орех и слонова кост
Построен през V в. Сл. Хр., манастирът е важен център на Сирийската църква и до 1932 г. е резиденция на сирийските патриарси. Заради шафранът, растящ около него, се нарича Deyrulzafaran (Шафран земя). 350-годишният орех в северната част на църквата се използва от патриарсите, а 500-годишната слонова кост на юг се използва от митрополитите.