Първият турски географски конгрес, свикан през 1941 г., разделя Турция на 7 географски региона и 21 подрегиона. Тези региони не са административно деление, a се използват само когато говорим за климата, времето, кухнята, културата и общия начин на живот. Това са територии, които са сходни в границите си по природни, човешки и икономически характеристики. Четири от седемте географски региона на Турция са кръстени на морето, с което граничат, а останалите три региона са наименувани според разположението си в Анадола:
Marmara Bölgesi – регион Мармара, който се състои от четири подрегиона:
- Yıldız Bölümü – намира се в северозападната част на региона.
- Ergene Bölümü – обхваща участъка между планините Йълдъз и планините Кору.
- Çatalca-Kocaeli Bölümü – обхваща полуостровите Чаталджа и Коджаели от двете страни на Босфора.
- Güney Marmara Bölümü – намира се в южната част на региона.
Регионът Мармара е най-гъсто населената и най-индустриализираната част на Турция, в него се намират големите градове като Истанбул, Бурса и Одрин са в този регион. Населението на региона Мармара през 2016 г. е 24 415 423 души, като най-населената провинция в региона е Истанбул, а най-слабо населената провинция е Биледжик. Двата пролива Босфора и Дарданелите също са в този регион. Климатът обикновено е мек, но може да бъде горещ през лятото и много студен през зимата. Тракийският диалект на турския език се говори в някой части на този регион, но в и около Истанбул се говори истанбулски диалект, който е официално приетият за книжовен в турския език.
Ege Bölgesi – Егейски регион, който се състои от два подрегиона:
- Kıyı Ege – Егейско крайбрежие, най-западната част на Турция по протежение на Егейско море
- İç Ege – Вътрешно егейски регион – регионът, който се намира по-навътре в Анадола
Най-големият град в Егейския регион е град Измир. Климатът е средиземноморски с горещо лято и мека, дъждовна зима. Егейският диалект на турския език се говори в целия регион.
Karadeniz Bölgesi – Черноморският регион се състои от три подрегиона:
- Batı Karadeniz – Западен Черноморски регион
- Orta Karadeniz – Централен Черноморски регион
- Doğu Karadeniz – Източен Черноморски регион
Черноморският регион, кръстен на Черно море, се простира по протежение на северните брегове от границата с Грузия на изток до източната част на равнината Адапазари на запад. Той заема трето място по размер сред регионите в Турция, също така е регионът с най-голяма ширина изток-запад. Населението на този региона съставлява 9,5% от населението на Турция.
Най-големият град в Черноморския регион е град Самсун, разположен в Централния Черноморски регион. Това е регион с планински вериги, простиращи се в посока изток-запад, в който има валежи през цялата година. Освен Черноморския диалект на турския език, който се говори в Източния Черноморски регион, другите забележителни регионални езици включват езика „Laz“, грузински език и понтийски гръцки език.
Akdeniz Bölgesi – Средиземноморски регион се състои от два подрегиона:
- Antalya Bölümü – регион Анталия
- Adana Bölümü – регион Адана
Средиземноморският регион се простира от Анталия на запад, до Адана на изток и региона Хатай, в който се намират историческия град Антакия и пристанищният град Искендерун. Този регион също е планински, като Черноморския регион, но поради средиземноморския си климат е много горещ през лятото, а зимите обикновено са меки и дъждовни. Най-големите градове в Средиземноморския регион са Анталия и Адана. Регионът Хатай за съжаление беше тежко засегнат по време на земетресението от 6 февруари 2023 г., което събори множество сгради и доведе до безброй смъртни случаи.
İç Anadolu Bölgesi – Вътрешно Анадолски регион, който се състои от четири подрегиона:
- Konya
- Yukarı Sakarya
- Orta Kızılırmak
- Yukarı Kızılırmak
Във Вътрешно Анадолския регион се намира столицата на Турция – Анкара. Други важни градове са Кайсери, Ескишехир, Коня и Сивас. Вътрешна Анадола е била сърцето на Хетската империя в древността. Коня, където е живял поетът Руми, и Кападокия, страната на приказните комини, са известни туристически дестинации. Климатът е континентален с горещо и сухо лято и студена снежна зима. Вътрешноанадолският диалект на турския език се говори в целия регион.
Doğu Anadolu Bölgesi – Източен Анадолски регион, се състои от четири подрегиона:
- Yukarı Fırat Bölümü
- Erzurum-Kars Bölümü
- Yukarı Murat –Van Bölümü
- Hakkari Bölümü
В Източния Анадолски регион е планински и в него се намира най-високата планина в Турция – планината Арарат (Ağrı Dağı), за която се смята, че крие Ноевия ковчег. В този регион се намира и най-голямото езеро в Турция – езерото Ван (Van Gölü). Основните градски центрове са Ван, Ерзурум и Малатия. Регионът има суров континентален климат с много студени зими. Източноанадолският диалект на турския език се говори в целия регион заедно с други регионални езици като кюрдски език и заза.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi – Югоизточен Анадолски регион, се състои от два подрегиона:
- Orta Fırat Bölümü
- Dicle Bölümü
Югоизточният Анадолски регион е голямо плато, разположено на юг от планинския Източен Анадолски регион, между двете големи реки Тигър и Ефрат, в северната част на Месопотамия. Климатът е континентален с много горещо лято и много студена зима. Източноанадолският диалект се говори в целия регион заедно с кюрдски език и арабски език. Повечето от градовете в този регион имат почетни названия, присъдени заради тяхната героична съпротива срещу френската окупация по време на войната за независимост в Турция през 1919 година. Такива градове са:
- Gaziantep (gazi – ветеран + Antep)
- Kahramanmaraş (kahraman – герой + Maraş)
- Şanlıurfa (şanlı – славен + Urfa)