Топкапъ Сарай (на турски език: Topkapı Sarayı) е една от най-значимите исторически забележителности в Истанбул, Турция. Намира се на историческия полуостров Султанахмет, с изглед към Босфора, Златния рог и Мраморно море.
Построен е през 1460–1478 година по заповед на султан Мехмед II Завоевателя след превземането на Константинопол и в продължение на близо 400 години е бил главна резиденция на османските султани и център на османската власт. Тук се взимали важни решения, свързани с управлението на империята, простираща се на три континента.
След преместването на султанския двор в двореца Долмабахче през 1856 година, Топкапъ Сарай запазва своята символична стойност. През 1924 година, по заповед на Мустафа Кемал Ататюрк, дворецът е превърнат в музей.
Топкапъ сарай съчетава различни архитектурни стилове, характерни за Османската империя, включително ислямски и византийски влияния. Златните куполи, деликатно изработените мозайки и декоративни елементи придават на двореца изключителна естетика.
Комплексът обхваща около 700,000 кв.м. и е обграден от стени с дължина над 5 км. Дворецът се състои от четири основни двора и множество постройки, включително харема, съкровищницата и библиотеката.
Харемът е един от най-важните и загадъчни елементи на двореца, съчетаващ история, култура и социална структура на Османската империя. Той е мястото, където са живели султанът, неговото семейство и наложниците, и играе централна роля в ежедневния живот на императорския двор.
Императорската Хазна включва емблематични експонати като 86-каратовия диамант „Диамантът на лъжицачията“ (на турски език „kaşıkcı“) и златен трон, инкрустиран със скъпоценни камъни.
Залата на Свещените Реликви съхранява безценни артефакти като меча на пророка Мохамед, косъм от брадата му и други свещени предмети, дарени от различни султани.
Императорската Библиотека е основана от султан Ахмед III, библиотеката е дом на редки ръкописи и книги от османския период.
Четвъртият двор на двореца е известен със своите терасирани градини и павилиони като Кушане и Реван. Те предоставят изключителни гледки към Босфора и са били любимо място за отдих на султаните.
В двореца са живели повече от 4000 души в зенита му. Дворецът е кръстен на топовите оръдия, разположени близо до неговия вход.
Навсякъде в двореца може да се види “туграта” – официалният султански печат.
Топкапъ сарай е неразделна част от световното културно наследство на ЮНЕСКО от 1985 година. Той продължава да вдъхновява посетители от цял свят с богатата си история и великолепие. Посещението на Топкапъ сарай е едно истинско пътешествие в историята, което ще остави незабравими спомени.