Всяка част от турската граматика има своето логично обяснение на български език. Въпреки това съпоставка и паралел между двата езика не бива да се прави, т.к. турският език има значителни различия от българския език. Турският език, за разлика от повечето европейски езици, е аглутиниращ език, което означава, че граматически наставки се прикрепят към една основа, като всяка една наставка има свое собствено граматическо и лексикално значение. Това е малко объркващо в началния етап на изучаване на езика, но в последствие процесът се автоматизира, защото всяко правило има своето логично обяснение.
Изучаването на турски език е предизвикателство, но ако желаете да изучавате турски език, може да направите това с нашите Онлайн курсове по турски език и да вземете вашия Сертификат за владеене на турски език.
Абонирайте се за Uchaturski.com, за да получите веднага неограничен достъп до всички образователни ресурси по турски език.
Турският език е фонетичен и след като научите азбуката, вече ще можете да четете, а освен това в турския език не съществуват граматични родове (мъжки, женски, среден), което също в някаква степен улеснява учащите.
В секцията „Турска граматика“ са систематизирани основните граматични правила в турския език, групирани по теми, обяснени кратко и ясно на български език и подкрепени с много примери и упражнения, така че те лесно да бъдат разбрани, запомнени и употребявани.
Всички застъпени и обяснени правила в практическата граматика на турския език, имате възможност да разгледате и да упражните в онлайн упражненията към всяка една от граматичните теми в Uchaturski.com.
Може да видите и практическото приложение на граматическите правила в турския език в различни видове кратки и несложни турски текстове, в това число – Текстове за четене на турски език, Текстове на турски песни, Текстове на турски готварски рецепти, които са на ваше разположение в секцията за Текстове на Uchaturski.com.
Граматическите правила в турския език включват:
- Лични окончания в турския език
- Образуване на множествено число в турския език
- Образуване на въпроси и въпросителни думи в турския език
- Видове наставки в турския език
- Части на речта в турския език
-
- видове съществителни имена в турския език
- видове прилагателни имена в турския език
- видове глаголи в турския език
- видове местоимения в турския език
- наречия в турския език
- съюзи в турския език
- следлози в турския език
- причастия в турския език
- деепричастия в турския език
- несамостойни думи в турския език
- междуметия в турския език
-
- Падежи в турския език
- Глаголни времена в турския език
- Словоред в турското изречение
- Видове изречения в турския език
- Ред на наставките и окончанията
- Наклонения в турския език
- Образуване на конструкции за изказване на становище, изказване на „трябва да…“, изказване на „има – няма“
- Преобразуване на пряка в непряка реч и др.