Препоръчвам ви, да слушате звуковите файлове със слушалки или на най – висока степен на говорителя с цел максимална яснота на звукоизвличането.

Antalya’da hava çok sıcak.Yarın orada hava 40 derece. Her yıl Antalya’ya çok turist geliyor çünkü Antalya çok güzel bir yer. Antalya çok büyük bir şehir değil ama Antalya’da deniz temiz ve güzel plajlar var. Antalya’da bir çok müze ile tarihi yer var. Ayrıca Antalya’da doğa çok güzel. 

Antalya Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Her yıl milyonlarca turist Antalya ve çevresini ziyaret eder. Şehrin antik çağlardaki ismi Attalia’dır. Antalya’yı M.Ö. 150 yılında Pergamon Kralı II. Attalos kurmuştur. Antalya şehir merkezi çok büyük değildir ama bir günde her yeri göremeyebilirsiniz. Şehir merkezinde Hadrian kapısı, Attalos heykeli, yivli minare, eski yat limanı ve özellikle Antalya Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Antalya’daki lokantalarda çok lezzetli et yemekleri yiyebilirsiniz. Antalya aynı zamanda bir tarım şehridir. Her zaman yiyecek çok taze ve olağanüstü lezzetli sebze ve meyveler bulabilirsiniz. 

Antalya’nın doğu, batı ve kuzeyinde ziyaret edecek birçok ilginç yer vardır. Antalya’nın 80 km doğusunda olan Manavgat Şelalesi çok güzel bir yerdir. Antik Side şehri Antalya’ya 78 km uzaklıktadır ve Manavgat’a çok yakındır. Side’den deniz kıyısındaki Apollo tapınağını ve Side Müzesi’ni görmeden ayrılmamalısınız. Aspendos, Antalya’nın 46 km doğusunda bulunan bir antik şehirdir. Dünyanın en iyi korunan Roma tiyatrosu buradadır. Şanslı bir günde harabeleri gezip bir opera veya bir dans gösterisi izleyebilirsiniz. Perge, ziyaret etmek gereken bir başka antik şehirdir ve o da Antalya’nın 17 km doğusundadır. Perge’de antik tiyatro, stadyum, hamam, sütunlu yol ve oval kapı mutlaka görmeniz gereken anıtlardır.

Phaselis, Olympos ve Myra antik şehirleri de kesinlikle ziyarete değer yerlerdir. Antalya’nın 44 km batısındaki Phaselis’te iki antik liman, su yolu, tiyatro ve hamam sağlam kalan yapılardır. Phaselis’e çok yakın olan Olympos şehri orman içindedir ve onun çok güzel bir plajı vardır. Olympos yakınındaki Çakaltepe’de kayalar arasından sürekli alev çıkar çünkü orada metan gazı vardır. Demre ilçesi yakınında olan Myra antik şehri kaya mezarları ve güzel tiyatrosu ile ünlüdür. Demre’de kesinlikle St. Nicholas Kilisesi’ni de ziyaret etmek gerekir. Termessos antik şehri Antalya’nın 24 km kuzeyindedir. Termessos tiyatrosu 1050 m yükseklikteki Güllük dağında bulunur ve buradan manzara çok güzeldir.

Antalya ve çevresinde ziyaret edecek daha birçok harabe ve milli park vardır. Antalya’ya gitmek ister miydiniz? Biz her yaz oraya gidiyoruz. Antalya’da bizim yazlığımız var. Ayrıca orada arkadaşlarım var. Ne kadar çok mutluyum!